Een aantal jaar geleden leerde ik Anjo kennen. En zet een belastingadviseur en een Happy Financial bij elkaar… Dat klikte natuurlijk direct! Anjo heeft zo’n 6 jaar in Spanje gewoond en daar heeft ze zich als belastingadviseur volledig gericht op Nederlanders in het buitenland. Digital nomads, remote werkers, expats… Bij Anjo moet je zijn als je (belastingtechnische) vragen hebt over werken en ondernemen vanuit het buitenland.
Die specifieke kennis, daar wilde ik natuurlijk graag meer over weten! Anjo deelde met mij 8 digital nomad-misvattingen die zij in haar praktijk vrijwel dagelijks voorbij ziet komen. Zo kun jij leren van andermans fouten!
Meer weten? Volg ons online college “Wonen en werken in het buitenland” of plan een één op één gesprek met haar in.
1. Ik schrijf me uit dan hoef ik geen belasting meer te betalen.
“Vaak denken mensen dat wanneer je je uitschrijft uit Nederland, je belastingplicht in Nederland automatisch stopt. Maar pas op, want dat is zeker niet altijd het geval. Laat me uitleggen hoe dat zit.
De gemeente – en daarmee bijvoorbeeld ook instanties zoals de Kamer van Koophandel – hanteren een duidelijke regel: verblijf je meer dan 8 maanden buiten Nederland dan moet je je uitschrijven. Je bent dan niet langer ‘ingezetene’ van Nederland. En dat betekent bijvoorbeeld dat je niet langer een onderneming kunt starten in Nederland, je geen auto op Nederlands kenteken kunt hebben en je Nederlandse zorgverzekering stopt.
Fiscaal inwonerschap
De Belastingdienst gaat echter uit van een heel ander uitgangspunt. De Belastingdienst kijkt namelijk naar het fiscaalinwonerschap.
Of je fiscaal gezien inwoner bent van Nederland is afhankelijk van je fiscale woonplaats. Het fiscale woonplaatsbegrip omvat veel meer dan de 8 maanden-regel die de gemeente hanteert. Natuurlijk is een inschrijving op een adres ‘ergens’ ter wereld een goede indicatie van waar je woont. Maar als je er vervolgens nooit bent, dan gaat die vlieger niet op.
De Belastingdienst kijkt verder dan je inschrijfadres alleen. Waar ben je verzekerd? Waar woont je familie? Je gezin? Je vrienden? Waar ga je naar de sportschool? Bij welke pinautomaat pin je? Welke winkels bezoek je? Waar is je vermogen gestald? Waar komt je inkomen vandaan? In welke plaats is je huisarts gevestigd? Waar doe jij je boodschappen? Allemaal omstandigheden die aanleiding geven om aan te nemen dat je ergens wel of niet (fiscaal) woont.
Je merkt het al; het fiscale inwonerschap is complex en helaas alles behalve zwart/wit. Iedere situatie is anders en iedere situatie wordt anders beoordeeld. Het is dan ook niet voor niets dat er ontzettend veel rechtspraak over dit onderwerp is. Én er zoveel digital nomads bij mij komen die het niet meer weten.
Mijn tip: neem niet zomaar aan dat wanneer je je uitschrijft, je niet langer belastingplichtig bent in Nederland. Kijk verder dan je neus lang is en leg je situatie eens voor aan je accountant of belastingadviseur. Dit kan je op lange termijn een hoop gedoe met de Belastingdienst schelen!”

2. Ik schrijf me in bij mijn ouders, daarmee is alles opgelost
“Ik zie vaak dat digital nomads zich inschrijven bij familie of vrienden om zo alles in Nederland in stand te houden. Dit kan een goede optie zijn, mits je het juist inkleedt. Pak je het onzorgvuldig aan, dan kan het vervelende gevolgen hebben.
In de eerste plaats moet je er rekening mee houden dat wanneer je je inschrijft bij familie of vrienden, jouw inschrijving van invloed kan zijn op de hoogte van de (gemeentelijke) belastingen, toeslagen en uitkeringen van je gastgezin. Hun kosten kunnen hierdoor hoger worden of de te ontvangen vergoedingen lager. En dat is natuurlijk nooit je bedoeling.
Daarnaast wordt er door gemeentes gecontroleerd of inschrijvingen wel kloppen. Blijk je niet te wonen op het adres waar je ingeschreven staat, dan volgt er mogelijk een boete. Ook aan degene die jou je adres verleent, kan een boete worden opgelegd.
Misschien denk je; “Ach het zal zo’n vaart niet lopen!”. Nee, misschien niet. Je weet natuurlijk nooit wanneer er gecontroleerd wordt. Maar inmiddels heb ik diverse klanten die wél te maken hebben gekregen met zo’n adresonderzoek. Zij ontvingen een boete én werden gedwongen alsnog hun bedrijfsstructuur aan te passen. Denk dus niet te snel: “Ze zullen mij niet controleren”, want je kan er wel degelijk uitgepikt worden. En dan dien je dus alsnog een plan te maken hoe het verder moet met je bedrijf. Beter denk je hier tijdig over na zodat je onaangename verrassingen voorkomt of er op z’n minst op bedacht bent.”
3. Als ik me uitschrijf en ga reizen hoef ik nergens belasting te betalen.
“Dat klinkt goed hè? Lekker lang op vakantie en ondertussen veel van je inkomen of vermogen overhouden. Nee, helaas. Zodra je van iemand hoort dat hij een manier weet om helemaal nergens belasting te betalen, trek dan direct kritisch een wenkbrauw op. Hoe vervelend ook, belasting betalen is toch echt één van de weinig zekerheden in het leven.
Nederland heeft dit ondervangen met de ruime invulling van het fiscale woonplaatsbegrip. Je kan al fiscaal inwoner zijn als je een ‘duurzame band’ behoudt met Nederland. En daarvoor is het niet van belang dat je ook daadwerkelijk fysiek in Nederland bent of er staat ingeschreven. De Nederlandse nationaliteit in combinatie met een Nederlandse bankrekening, een Nederlands postadres en een bezoekje aan een Nederlandse arts kan al genoeg zijn om een duurzame band te veronderstellen. En zélfs met een aantoonbare inschrijving in een ander land win je het niet altijd, zo is al eens gebleken in de rechtspraak.
Ik hoor regelmatig dat er in het ‘wereldje’ wilde verhalen rond gaan van spannende structuren. Maar geloof me; als iets te mooi om waar te zijn is, dan is het dat vaak ook. Opletten geblazen dus!”
4. Ik houd mijn Nederlandse bedrijf aan, ook al zit ik zelf in het buitenland
“Ook dit klinkt makkelijker dan het in werkelijkheid is. Zowel bij een eenmanszaak als bij een BV kun je niet zomaar zelf naar het buitenland vertrekken en je bedrijf in Nederland achterlaten.
In geval van een eenmanszaak volgt je bedrijf jou als persoon. Jij en je eenmanszaak kunnen niet los van elkaar worden gezien, jullie zijn één. Dat verklaart ook waarom jij in je persoonlijke aangifte inkomstenbelasting de winst van je eenmanszaak moet opgeven. De winst van je bedrijf is immers jouw winst en daar moet jij als privépersoon inkomstenbelasting over afdragen. Vertrek jij dus naar het buitenland dan reist je eenmanszaak automatisch met je mee.
Hetzelfde geldt voor een BV. Neem jij als bestuurder alle beslissingen op niet-Nederlandse bodem? Voer jij vanuit het buitenland je administratie? Draag jij de verantwoordelijkheid van je BV vanuit het buitenland? Dan is de kans groot dat de feitelijke leiding van je Nederlandse vennootschap met jouw vertrek is mee verplaatst. Belastingtechnisch en administratief heeft dit nogal wat gevolgen. Zorg er dus voor dat je bij een emigratie ook dit soort zaken goed vooraf bekijkt, zodat je op de hoogte bent van de gevolgen.”
5. De Belastingdienst is toch zwaar onderbezet? Die komen heus niet achter mij aan!
“De algemene opvatting is dat de Belastingdienst te weinig mankracht heeft om te controleren. En misschien is dat ook wel zo. Toch duik maar eens in de rechtspraak over het fiscale inwonerschap. Dat zijn echt ontzettende veel zaken! En achter elke zaak zit een persoon of bedrijf. En dan gaat het echt niet over de grote multinationals alleen. Ook ‘de kleintjes’ worden er uitgepikt. Grensoverschrijdend werken is namelijk nogal een ding geworden bij de Belastingdienst en de focus van belastingautoriteiten over de hele wereld ligt op belastingontwijking en -ontduiking. Misschien besluit je het risico te nemen, maar een gewaarschuwd mens telt voor twee!
Een erg interessante, maar ook gewoon juicy podcast over dit onderwerp is ‘De fiscalist van de sterren’ van het Financieel Dagblad. In deze podcast hoor je hoe spannende constructies via het buitenland heel vervelend kunnen uitpakken. Niet alleen voor de belastingplichtige, maar in dit geval ook voor de adviseur. Echt een aanrader om te luisteren!
Mijn advies; denk goed na voor je een dergelijke stap zet en laat je goed informeren. Ik vertel mijn klanten altijd goed te luisteren naar hun onderbuikgevoel. Dat is vaak een goede raadgever.”

6. Ik stal mijn vermogen in het buitenland, daarmee kom ik mooi onder de hoge belastingdruk in Nederland uit
“Ik krijg regelmatig de vraag hoe het zit met buitenlands vermogen. Is het belastingtechnisch gezien interessant om in het buitenland te investeren? Of om bijvoorbeeld spaargeld over te hevelen naar een internationale bankrekening?
Zeker na verkoop van een woning kan er ineens veel geld vrijkomen. Wat zijn dan de mogelijkheden om je vermogen dusdanig te verdelen dat je het minste risico loopt om het te verliezen? Hoe behaal je een zo hoog mogelijk rendement? En hoe hou je bij voorkeur de belastindruk laag?
Helaas heeft het stallen van spaargeld in het buitenland weinig zin. Ben je woonachtig in Nederland dan is je wereldwijde inkomen en vermogen in Nederland belast. Dus ook buitenlandse bankrekeningen of bezittingen zoals crypto, edelmetalen of andere beleggingen dien je in Nederland aan te geven in je belastingaangifte. Doe je dit niet, dan verzwijg je daarmee vermogen. En dat kan tot naheffingsaanslagen met heffingsrente en daarbovenop boetes van 150%. Niet doen dus!
Besef je ook dat informatieuitwisseling tussen landen steeds verder gaat. Ook buitenlands vermogen is daarmee zichtbaar bij belastingautoriteiten. Denk dus niet slim te zijn door vermogen over te hevelen naar het buitenland. Dat houdt helaas geen stand.
Bij vastgoed is dit overigens anders. Stenen zijn vaak belast in het land waar ze zijn gelegen. Maar ook je buitenlandse onroerende zaken dien je als inwoner van Nederland te vermelden in je Nederlandse belastingaangifte. Door afspraken tussen landen wordt dubbele belastingheffing vaak voorkomen. Bekijk goed in welk land je investeert en wat de gevolgen zijn aldaar én in Nederland.”
7. Exit tax, vertrek nu!
“Tja, de exit tax. De laatste jaren een trending topic. ‘Vertrek NU want straks is het te laat en houdt Nederland je nog jaren vast.’
Een storm die is gaan waaien in 2024. In dat jaar werd een motie aangenomen in de Tweede Kamer waarin de regering werd verzocht iets te doen tegen fiscaal gedreven emigraties. Middels een zogenoemde ‘inkomensfictie’ wilde men emigrerende belastingplichtigen nog 5 jaar lang fiscaal ‘vasthouden’ in Nederland.
Door te emigreren naar een land waar vermogen of inkomen laag wordt belast, kunnen met name mensen met hoge vermogens inderdaad relatief eenvoudig belastingvoordeel behalen. En dat is iets dat landen wereldwijd willen tegengaan. Maar of het nu slim is om halsoverkop te vertrekken? Ik denk van niet.
In de eerste plaats kun je je afvragen of die belastindruk in Nederland wel écht zo hoog is als iedereen roept. Zo is je eerste €51.396,- vermogen (in 2026) in Nederland vrijgesteld. Er is dus überhaupt pas sprake van belastingheffing als je over die drempel heen gaat. Ook voor ondernemers zijn er in Nederland best veel fiscale voordelen. Zo betaal je met een eenmanszaak vaak pas belasting als je winst hoger is dan zo’n € 33.000,-. In veel andere landen ligt die grens veel lager.
Hogere vermogens
Ik kan me voorstellen dat wanneer jouw vermogen of inkomen hoger ligt dan deze bedragen, een emigratie naar een land met een gunstig fiscaal klimaat aantrekkelijk klinkt. Helemaal als daar ook nog eens een lekker zonnetje schijnt! Maar om om die reden halsoverkop te vertrekken lijkt mij wat voorbarig.
In de eerste plaats betreft die exit tax nu, eind 2025, nog steeds een motie en geen wetsvoorstel. Laat staan een ingevoerde wet. Vooralsnog is er dus nog helemaal niks aan de hand.
Daarbij worden we goed beschermd door belastingverdragen. Een verdrag staat boven de nationale wet. Nederland kan op nationaal niveau wel een wetswijziging doorvoeren maar zo lang die niet geaccepteerd wordt door andere landen heeft die wijziging vaak geen impact. En dat kan nog jaren en jaren duren.
Ook zie ik in de praktijk dat mensen denken dat er veel belasting te besparen valt, terwijl dat in de praktijk erg tegenvalt. Laat dit goed doorrekenen voor je eraan begint. Ik raad sterk af om met een fiscaal gedreven emigratie risico’s op te zoeken.”
8. Emigreren naar Dubai. Slim of niet?
Emigreren naar Dubai kan! Goed weer, fijne hotels en volop luxe. Én een gunstig belastingklimaat. Best een lekker vooruitzicht dus! Maar besef je dat emigreren ook écht emigreren betekent. En dus niet slechts een administratieve vestiging in een fiscaal vriendelijk land.
Ik spreek veel met digital nomads die de wereld over willen en toch ergens een basis zoeken. Als dat een plek is met een fiscaal gunstig klimaat is dat natuurlijk prettig. En in die context gaat het vaak over landen als Dubai, Cyprus, Georgië of Gibraltar.
In de praktijk merk ik echter dat mensen zich wel administratief willen vestigen, maar feitelijk liever rondreizen. En vaak zelfs nog regelmatig in Nederland willen zijn. Of bijvoorbeeld niet bereid zijn echt álle banden met Nederland door te halen. En die combinatie is tricky. Als je banden met Nederland achteraf toch te sterk blijken, kan het zijn dat je emigratie slechts een papieren constructie was en geen daadwerkelijke emigratie. En dat kan leiden tot naheffingen en boetes in Nederland.
Weet dus wat je doet en ga niet zomaar om fiscale motieven emigreren. Bekijk eerst goed of het wel iets oplevert voor je. En of je ook écht bereid bent om te verhuizen. En kijk daarbij verder dan alleen het nu. Vooral jonge mensen zijn best snel bereid zich te verplaatsen. Maar wat als je in de toekomst wil terugkeren naar Nederland? Natuurlijk kan dit, maar heb je het jezelf dan niet onnodig moeilijk gemaakt?
Onthoud in ieder geval dat een administratieve vestiging alleen onvoldoende is. Ook hier geldt weer; laat je goed adviseren.”
Meer weten? Volg dan ons online college of plan een één-op-één gesprek met haar in.


